İSMEK Kursları (İstanbul Büyükşehir Belediyesi)

İSMEK Kursları
İstanbul’da yaşayanlar için ücretsiz kurslar İSMEK markası ile uygulanıyor. 23. Yılını dolduran İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu senede çok önemli değişikliklere imza atılıyor. Düşürülen alt yaş sınırına ek olarak bu yıl kayıt tarihleri yine çok öne çekildi. Normalde Eylül ayında başlayan başvurular son yıllarda Temmuz ayı içerisinde başlıyor. Bu yılın kayıt tarihlerini yazının devamında bulacaksınız.

İsmek yeni dönem kayıtları İSMEK 2018-2019 Kayıtları 3 Temmuz’da Başladı (Devam Ediyor)

Evet, arkadaşlar geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu senede başvurular Temmuz ayında başlıyor. Geçtiğimiz yıla göre biraz daha öne alınarak bu yıl 3 Temmuz 2018 tarihi itibari ile başvuruların alınmasına karar verildi. Tekrar belirtmek gerekirse 3 Temmuz Salı günü saatler 00:00’ı gösterdiğinde kursiyer.ismek.ist adresinden online ve size en yakın İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme merkezine gelerek de kayıt olabilirsiniz. Başvurular Mayıs ayına kadar devam etmektedir. Tabii ki kontenjanı uygun olan eğitimlere başvuru yapabilirsiniz. Bu nedenle mutlaka erken davranmanızı öneririm.

İstanbul’da Yaşayan Herkes Ücretsiz Kurslardan Yararlanabilir

Şimdi dilerseniz bu eğitimlerden kimlerin yararlanabildiğine bakalım. İlk kural olarak alt yaş sınırı olduğunu yukarıda gördük, 12 yaş üzeri herkes yararlanabiliyor. Tabii ki bazı merkezlerde üst yaş sınırlaması bulunmaktadır. Bununla ilgili istisnai detayları yazımızda bulacaksınız. Yaş sınırlaması dışında herhangi bir kısıtlama yoktur. İstanbul’da yaşayan Türkiye Cumhuriyeti ya da yabancı ülke vatandaşları kendilerinden istenen belgeleri getirmeleri halinde ücretsiz yararlanabilir. Yabancı ülke vatandaşları kursiyer.ismek.ist adresine girdiklerinde yabancı kursiyer girişi kısmına tıklamaları gerekir.

Alt Yaş Sınırı 12’ye Çekildi

Sanat ve meslek edindirme kapsamında olan İSMEK kursları geçtiğimiz yıllara kadar sadece 16 yaş üzeri yetişkinlere eğitim vermiştir. Geçtiğimiz yıl bu kural değişerek alt yaş sınırı 12’ye düşürüldü. 12-16 Yaş grubuna özel eğitimlerin eklendiği bu yaş grubu sertifika yerine katılım belgesi almaktadır. Okulların tatil olması ile birlikte 12-16 yaş grupları için yaz kursları düzenlenmektedir. Buna ek olarak ayrıca okulların açık olduğu yeni dönemde ise çocuklarımız hafta sonu eğitimlerinden yararlanabiliyor. 12-16 Yaş grubuna özel hazırlanan eğitim listesini aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak görebilirsiniz. https://enstitu.ibb.istanbul/portal/default.aspx

Başvurular İnternet Üzerinden Online Yapılıyor
Evet, arkadaşlar bu kurslarından yararlanabilmek için kayıt olmak gerekiyor. Başlıkta da belirtildiği gibi kayıtlar İnternet üzerinden Online ve kurs merkezlerinden bizzat olarak yapılmaktadır. Kayıtların başlaması ile birlikte kursiyer.ismek.ist adresine girerek açılan sayfada sizden istenen bilgileri doldurmanız gerekmektedir. T.C. Kimlik Numarası ve Doğum Tarihi bilgilerinizi girdiğinizde sistem sizi tanıyacaktır. Yabancı ülke vatandaşları Yabancı Kursiyer Girişi butonuna tıklayarak başvuru yapabilirler. Bu işlem sadece ön kayıt niteliğinde olup, sonrasında başvuru yaptığınız İSMEK kurs merkezine yanınızda nüfus cüzdanı fotokopisi ile gelerek kesin kayıt işlemi gerekir. Bu işlemi yapmak için asil listede yer almanız gerekir. Bu nedenle kurs yönetiminin sizi aramasını bekleyebilirsiniz.

700’den Fazla Branş Seçeneği Sizi Bekliyor
İlk başladığında sadece 3 farklı eğitim seçeneği bulunan İSMEK Branş listesi şuan 700’ün üzerinde olup, hayal ettiğiniz tüm eğitimleri tamamen ücretsiz olarak bulacakınız. 40 Farklı alanda 700’ün üzerinde eğitim seçeneği bulunmaktadır. Dilerseniz eğitimi verilen alanlara ve o alan içerisinde yer alan eğitim sayısına birlikte bakalım.

Ahşap Teknolojisi (5) – Çocuk Gelişimi ve Eğitimi (9) – Aile ve Tüketici Bilimleri (3) – Büro Yönetim ve Sekreterlik (4) – Bahçecilik (4) – Bilişim Teknolojileri (43) – El Sanatları (86) – Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri (29) – Gazetecilik (1) – Grafik ve Fotoğraf (20) – Gıda Teknolojisi (5) – Giyim ve Üretim (59) – Halkla İlişkiler ve Organizasyon (1) – Kişisel Gelişim ve Eğitim (35) – Harita, Tapu Kadastro (1) – Hukuk (2) – Hasta ve Yaşlı Hizmetleri (4) – Hayvan Sağlığı (1) – Konaklama ve Seyahat Hizmetleri (2) – Müzik ve Gösteri Sanatları (85) – Kuyumculuk Teknolojisi (7) – Muhasebe ve Finansman (12) – Makine Teknolojisi (3) – Matbaa (2) – Okuma Yazma (2) – Seramik ve Cam (5) – Pazarlama ve Perakende (12) – Sanat ve Tasarım (28) – Radyo Televizyonculuk (3) – Sağlık (3) – Spor (5) – Yiyecek İçecek Hizmetleri (45) – Tarım (4) – Yabancı Dil (51) ve Tekstil Teknolojisi alanından 1 Eğitim ile hizmet vermektedir. Yani hayalinizi gerçekleştirmek için gerek duyacağınız her eğitimi bulmanız mümkündür.

2 Farklı Branş Seçebilirsiniz (Aynı Alandan Olması Gerekir)
Kurslarımızdan her yıl 200 Bin ve üzeri insan faydalanmaktadır. Kurulduğu ilk günden bugüne kadar yaklaşık 2,5 milyon insan faydalanmıştır. İstanbul nüfusunun kabalık olması nedeniyle Branş seçiminde kısıtlama bulunmaktadır. Aynı anda 2 farklı eğitim seçmenize olanak sağlanıyor. Fakat seçeceğiniz her iki eğitimde aynı alandan olmalıdır. Yukarıda tercih edebileceğiniz 35 alan ve hemen yanında kaç Branş içerdiği belirtilmektedir. Fakat bazı eğitimler genel olması nedeniyle onlarda kısıtlama yoktur. Tercih ettiğiniz eğitimleri tamamladığınızda yeni Branşlar seçme hakkınız doğmaktadır.

İSMEK Kurs Merkezleri 240 Farklı Noktada
Kalabalık nüfusu kadar yüz ölçümü de hayli yüksek olan İstanbul’da ulaşım bazen sıkıntılı olabilmektedir. Neyse ki İsmek kursları size en yakın noktada olduğunu söyleyebilirim. Şuan 240 farklı noktada hizmet veren kurslarımız her ilçede bir ya da birden fazla noktada hizmet vermektedir. İstanbul’un en kalabalık ilçelerinden biri olan Bağcılar’da 13 farklı noktada hizmet verdiğini belirtmeliyim. Size en yakın şubeyi görmek için kurs merkezleri sayfamıza göz atınız.

İSMEK Uzmanlık Okulları İle İleri Seviye Eğitimler Veriyor

Her yıl farklı projelerle karşımıza çıkan İsmek klasik kurs anlayışı yerine akademik eğitime geçmenin planlarını yapıyor. Bu kapsamda ilk olarak mesleki uzmanlık merkezlerini hayata geçiren kurum sonrasında uzmanlık okulları ile farklı bir boyuta taşımıştır. Mesleki anlamda kendini geliştirmek isteyenler İsmek uzmanlık okullarından yararlanabilir. Dilerseniz uzmanlık okulları ve eğitimi verilen Branşları yakından tanıyalım.

Perakende Okulu: Satış ve pazarlama alanında kendini geliştirmek isteyenler için 2015 yılında hayata geçirilmiş olup, Türkiye İş Kurumu İŞKUR yanı sıra özel sektör ile işbirliği yapılmaktadır. Kısmen iş garantisi de sunan İsmek perakende okulu 10 farklı Branşta eğitim vermektedir. Branşlara bakmak gerekirse (Teknolojik Market Satış Elemanı, Depo Görevlisi, Şarkütör, Et ve Et Ürünleri Satış Elemanı (Kasap) – Kozmetik Satış Danışmanı, Su ve Deniz Ürünleri Satış Elemanı, Satış Görevlisi, Meyve ve Sebze Satış Elemanı ile Pasta Satış Elemanı (Pastanecilik) gibi ) Branşlar içermektedir. Eğitimler teorik ve uygulama şeklinde iki aşamalı olarak yapılmaktadır.

Örnek teknolojik market satış elemanlığını seçtiğinizde ilk olarak İsmek perakende okulunda teorik eğitim alıyorsunuz. Sonrasında ise bu projeye dâhil olan Teknosa, Bimeks gibi ünlü firmalarda uygulama eğitimi alıyorsunuz. Teorik eğitim sonrası İŞKUR’un İEP (İşbaşı Eğitim Programı) kapsamında 1 yıla varan eğitim + aylık maaş alıyorsunuz. Bu süreçte genel sağlık sigortanız da yine Türkiye İş Kurumu tarafından ödenmektedir. İsmek Perakende Okulu Şişli ilçesinde yer almakta olup, Mecidiyeköy Metrobüs durağına birkaç dakika mesafededir.

Fırıncılık ve Pastacılık Okulu: Türkiye’nin her yerinde geçerli bir meslek fırıncılık, pastacılık bu işi daha bilinçli ve sertifikalı yapmak isteyenler için İsmek fırıncılık ve pastacılık okulu ihtiyaç duyduğunuz eğitimden fazlasını sağlamaktadır. Daha önce İHE (İstanbul Halk Ekmek) fabrikası tarafından kullanılan tesis tam donanımlı eğitim merkezine çevrilerek çeşitli ekmek ve pastacılık eğitimleri verilmektedir.

Mutfak Sanatları Okulu: Ekmek ve pasta kadar önemli eğitimlerden biride lezzetli yemekleri yapacağınız mutfak sanatları okulu olup, burada ise aşçı olma fırsatı sunulmaktadır. Sıcak ve soğuk yemekler yanı sıra kebap, ızgara ve dönerci olma imkânınız bulunmaktadır.

Moda Okulu: Özellikle İstanbul’da yaşayanların önemli iş kaynaklarından biri hiç şüphesiz tekstil sanayidir. Bu alanda kendini geliştirmek isteyenler içinde Çolpan İlhan Moda Okulu ile hizmet verilmektedir. Modacı olmak ya da kendinizi Tekstil alanında geliştirmek için temel kalıp hazırlama, modelistlik, stilistik yanı sıra dikim eğitimlerine yer verilmektedir.

Bilişim, Muhasebe ve Grafik Okulu: Avrupa yakasında yer alan kurs merkezlerine baktığımızda en çok tercih edilenin Bahçelievler ilçesinde yer alan Yenibosna İsmek olduğu görülmektedir. Uzun yıllar mesleki uzmanlık merkezi olarak eğitim veren kurum yeni yapılanma ile Bilişim – Muhasebe ve Finansman – Grafik Okulu olarak hizmet vermektedir. Teknoloji ile iç içe bir eğitim almak isterseniz bu merkezi ve eğitimlerini görmeden sakın karar vermemelisiniz.

Güzellik ve Saç Bakımı Hizmetleri Okulu: Kuaförlük kadın ya da erkekler için en özel ve kazançlı meslekler arasında yer almaktadır. Çıraklık uygulamasının neredeyse bitme noktasına geldiği günümüzde kalifiye elemanlar meslek edindirme kurslarında yetişmektedir. İsmek Güngören ilçesinde bulunan Merter Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri Okulu ile ihtiyaç duyduğunuz eğitimleri vermektedir. Kuaförlük yanı sıra cilt bakımı ve makyaj konusunda bir çok Branşı bulacaksınız.

Kişisel Gelişim Okulu: İnsan ne kadar okul okusa bile bazen kendini geliştirmesi için özel eğitimlere ihtiyaç duymaktadır. Bunun içinde kişisel gelişim alanı çok ilgi görmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi bu alanı bir adım daha ileri götürerek Şişli Mecidiyeköy’de bulunan İsmek Kişisel Gelişim okulunu hayata geçirdi. Bu merkezde yer alan eğitimlere hayran kalacaksınız.

Yabancı Dil Okulu: Türkiye’de kurslara para harcayan insanların büyük bir bölümü yabancı dil eğitimlerine gitmektedir. İngilizce, Almanca ya da Arapça artık bunlar için herhangi bir masraf etmenize gerek yoktur. Çünkü İsmek yabancı dil eğitimlerine ek olarak Fatih ilçesinde yabancı dil okulunu hayata geçirdi. 10’dan fazla Branş seçeneğinin yer aldığı kurslarda İngilizce, Arapça, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Rusça, Çince, Japonca, Korece ve Farsça yanı sıra İstanbul’da yaşayan yabancı vatandaşlar için Türkçe biz Osmanlı torunları için Osmanlıca eğitimleri bulunmaktadır.

Müzik ve Gösteri Sanatları Okulu: Özellikle çocuk ve gençlerin severek katıldığı eğitimleri bulacağınız İsmek müzik ve gösteri sanatları okulunda alt yaş sınırı 15 olup, gerek müzik, gerekse oyunculuk eğitimleri bulabilirsiniz. Müzik eğitimlerinde enstrüman yanı sıra ses eğitimlerine yer verilmektedir.

İSMEK Engelliler Merkezinde Sınırları Kaldırıyor

İstanbul’da yaşayan 15 milyon insandan büyük bir bölümü doğuştan ya da sonradan engelli olabilmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu vatandaşlarımızın da eğitim ihtiyacını düşünerek onlar için kent genelinde 3 farklı noktada engelli eğitim merkezlerini hayata geçirdi. İki tanesi Avrupa yakasında Arnavutköy ve Fatih ilçelerinde hizmet veren engelliler merkezi Anadolu yakasında ise Ümraniye’de bulunmaktadır. Engelli vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu temel eğitimler yanı sıra onların iş hayatına yönelik mesleki eğitimler vermektedir.

İSMEK Spor Eğitim Merkezleri ile Sağlıklı Yaşama Adım Atın

Özellikle İstanbul’da hizmet veren sağlık merkezleri 24 saat yoğundur. Çünkü hastalıklar hayli yaygın olup, nedenlerine baktığınızda birçoğunun hareketsiz yaşama bağlı olduğu görülür. Bunun önüne geçmek için İsmek spor eğitim merkezi uygulamasını hayata geçirmiş olup, kadın ve erkekler için ücretsiz ve düzenli spor yapma imkânı sunmaktadır. Kadınlar için Aerobik, Pilates ve Fitness eğitimleri yer alırken erkekler için vücut geliştirme ve fazla kilolardan kurtulma olanağı bulacağınız Fitness eğitimleri vermektedir. Kadın ve erkek kursiyerler için farklı eğitim ve antrenörler bulunmaktadır.

İsmek’te Kariyer Yapmak İster misiniz?

Bugüne kadar 2 milyondan fazla kursiyerin yararlandığı İsmek aynı zamanda eğitimciler içinde çok özeldir. Çünkü onlara kariyer ve kazanç imkânı sağlamaktadır. İsmek’te uzman ya da usta öğretici olmak isteyenler için iş başvurusu kariyer.ismek.org adresinden Online olarak yapılmaktadır. Mevcut işinize göre size çeşitli çalışma şekilleri sunulmaktadır. Kariyerinizi İstanbul Büyükşehir Belediyesi gibi güzide bir kurumda yapma fırsatını kaçırmayın.

İsmek Kursları Hangi İllerde Var?

Yazının geri kalan kısmında sizlerden gelen sorulara yanıt vermek istiyorum. Sadece İstanbul’da yaşayanlara yönelik bir eğitim hizmetidir. Bu nedenle İSMEK markasını başka illerde bulma imkânınız yoktur. Fakat bazı büyük şehir, il ve ilçe belediyeleri benzer eğitimler vermektedir. Örnek vermek gerekirse Ankara’da Beltek ve Belmek, İzmir’de İzmeb, Konya’da Komek, Gaziantep’de Gasmek gibi birçok kentimizde böylesi kurumlar mevcuttur. Sitemizde bu kurumlar ile ilgili merak ettiğiniz hususları bulabilirsiniz.

Hafta Sonu Eğitimleri Var mı?

Evet, arkadaşlar özellikle çalışan ve okuyan birçok İstanbullu olması nedeniyle eğitimler sadece hafta içi ile sınırlı değildir. Aynı zamanda 18:00 sonrası yani hafta içi akşam ve hafta sonu grupları bulunmaktadır. Tabii ki bunlar kurs merkezi ve Branşa göre farklılık göstermektedir.

Kursiyerlere Para Veriliyor mu?

Birçok insanın merak ettiği husus ise hem eğitim hem de para alma hususudur. Türkiye İş Kurumu İşkur Kurslarında çok yaygın olan bu uygulama İsmek’te sadece Perakende Okulunda uygulanmaktadır. Teorik eğitimler sonrasında İşkur İEP (İşbaşı Eğitim Programı) uygulamasına dâhil olan kursiyerler asgari ücret maaşı + genel sağlık sigortaları yapılmaktadır. Bunun dışında İsmek kursları size herhangi bir ödeme yapmaz.

Kurslar İş ve İstihdam Garantili mi?

Bazı arkadaşlarımız ise kurslar bittikten sonra iş garantisinin olup, olmadığını merak etmektedir. Yine İşkur’da yaygın olan bu uygulama İsmek’te yok denecek kadar azdır. Sadece perakende okulu kursiyerleri uygulama eğitimi aldığı firmalarda kadroya dâhil olma olasılıkları bulunmaktadır. Tabii ki tüm kursiyerler için geçerli değildir. Bunun dışında eğitimler size istihdam garantisi sağlamaz. Sadece alacağınız eğitim ve sahip olacağınız belge ile iş bulmanızı kolaylaştıracaktır.

https://www.ismekkurs.com
https://www.istanbulkurslari.com/ismek-kayit-tarihleri/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir