Halk Eğitim Merkezi Kursları Ücretli mi?

Türkiye’nin en eski sanat ve meslek edindirme kursları olan Halk Eğitim Merkezi (HEM) yarım asırlık tarihi geçmişi bulunmaktadır. Ülke genelinde her il ve ilçede bulabileceğiniz bu merkezler son zamanlarda talep edilen kurs ücretleri ile şikayet konusu olmaya devam ediyor. Peki bu kurslar ücretli mi, talep edilen ücretler yasal mı? bu konuyu detaylıca ele alacağız.

HEM Ücretli mi

Halk Eğitim Merkezi Kursları ÜCRETSİZDİR!
Evet arkadaşlar başlıkta da belirttiğim şekilde HEM’de verilen tüm kurslar tamamen ücretsiz olup, isteğiniz dışında kimse sizden kayıt, öğretim ve sertifika alımı esnasında ücret talep edemez, zorlayamaz.

25. Madde Zorla Ücret Almayı Yasaklıyor
Kayıtlarda ücret talep eden kurs yöneticilerinin en büyük dayanağı MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YAYGIN EĞİTİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ 25. maddesi olup, aslında yönetmelikte kurs yöneticilerine istem dışı ücret alamayacaklarını belirtiyor. Şimdi dilerseniz birlikte 25. maddeye bir göz atalım.

MADDE 25 – (1) Kurs düzenlenmesi ile ilgili eğitim ihtiyaçlarını belirleme çalışmalarından sonra talep edilen kurs, merkezin imkânlarıyla açılır. Gerekli olan araç, gereç, teçhizat, bina, bütçe, personel ihtiyaçları merkezlerce karşılanır. Kursa katılanlardan durumu uygun olanlar, kendi istekleriyle etkinlik giderleri için okul aile birliğine katkıda bulunabilirler.

İsterseniz (Gönüllü) Olarak Bağış Yaparsınız
Yukarıda MEB tarafından yapılan açıklamayı inceledik, maddenin son satırlarında sadece durumu iyi olan, kursa katkıda bulunmak yani kendi isteği ise gönüllü olarak bağış yapmak isteyenlerden alınabileceği belirtiliyor. Siz istemiyorsanız kimse size bağış yaptıramaz.

Belediyelerin Sanat ve Meslek Kurslarını İnceleyin
Son yıllarda HEM Kurslarına ek olarak geliştirilen sanat ve mesleki eğitim kursları ilk olarak 1996 yılında İstanbul’da kısa adı İsmek olarak başlamıştır. Başta Büyükşehirler olmak üzere il ve ilçe belediyeleri tarafından herhangi bir ücret ödemeden yararlanabileceğiniz kursları bulunmaktadır. İsterseniz bir kaç eğitim kurumuna birlikte bakalım.

İsmek (İstanbul Büyükşehir Belediyesi)
İstanbul’da yaşayan 16 yaş üzeri herkesin yararlanabileceği 412 farklı branşta kurs desteği vermektedir. İstanbul’un tüm ilçelerinde bulunan 235 kurs merkezi ile Dünya’nın en gelişmiş öğretim kurumları arasında gösterilmektedir. İsmek Perakende Okulu uygulaması ile hem eğitim hemde iş imkanı sağlıyor.

Beltek, Belmek (Ankara Büyükşehir Belediyesi)
Başkent Ankara’da yaşayanlar için sanat ve meslek kursları biraz daha farklı olup, iki farklı kurs merkezi bulunmaktadır. Onlardan ilki kadınlara yönelik olan Belmek kursları olup, el sanatları ağırlıklı eğitim vermektedir. Bir diğer kurs merkezi ise Beltek olup, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Gazi Üniversitesi arasında gerçekleşmektedir. Kurslar 17 yaş üzeri herkese yönelik olup, yerleşkede yapılmaktadır.

İzmeb (İzmir Büyükşehir Belediyesi)
Türkiye’nin 3. büyük kenti İzmir’de ise sanat ve meslek kursları için İzmeb bulunmaktadır. İstanbul ve Ankara’ya göre oldukça geride kalmış olup, maalesef son yıllarda iyice bilgi alınamaz hale geldi. Önce resmi İnternet sitesi izmeb.com kapatılmış olup, sonrasında ise haberleri bile çıkmamaya başlamıştır. Eğitim almak isteyen kursiyerler ise belirtilen kurs telefonlarına cevap verildiğinden yakınmaktadır.

Bu konuda aktaracaklarımız bu kadar olup, tekrar belirtmek gerekirse, HEM kursları ücretsiz olup, siz istemediğiniz sürece hiç bir ücret alınamaz. Sadece istemeniz halinde bağış (yardım) yapabilirsiniz. Sizden zorla ücret talep eden kurs yöneticilerini lütfen Milli Eğitim Bakanlığına bildiriniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir