Esenyurt Mesleki Eğitim Merkezi

Esenyurt Mesleki Eğitim Merkezi
İstanbul’da sanayinin önemli merkezlerinden biri haline gelen Esenyurt’ta sanat ve meslek edindirme kurslarını tanımaya devam ediyoruz. Bu sefer ki ele alacağımız kurum Esenyurt Mesleki Eğitim Merkezi olup, 2012 yılında eğitim vermeye başlamıştır. Eğitimleri arasında kalfalık, ustalık ve usta öğreticilik belgesi vermek bulunmaktadır. 2 Tanesi BT sınıfı ve atölye olmak üzere 7 derslikten oluşan Esenyurt Mesleki Eğitim Merkezinde 12 eğitim görevlisi görev yapmaktadır. Eğitimlerine baktığımızda ise 7 alanda seçenek sunulmaktadır. Sanayi mahallesinde hizmet veren kurumu tanımaya ilk olarak adres ve iletişim bilgilerine göz atalım.

Esenyurt MEM
Sanayi Mahallesi 1656 Sokak No:54
0212 672 46 73

7 Alanda Eğitim İmkanı Sağlıyor
Evet arkadaşlar kuruma dair bilgileri paylaştıktan sonra şimdide dilerseniz eğitimi verilen alanlara bakalım. Yukarıda da belirtildiği gibi 7 farklı alanda (Matbaa Teknolojisi, Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri, Makine, Motorlu Araçlar, Tesisat ve Tekstil Teknolojisi ile Elektrik ve Elektronik ile Mobilyacılık) alanında eğitimler verilmektedir. Dilerseniz şimdi bu alanların içerisinde yer alan branşlara göz atalım.

Bölümler

Matbaa Teknolojisi: Her ülke için en önemli sektörlerden birisi haline gelen matbaa her türlü metin ve görselin kağıt gibi yüzeyler üzerine basılarak çoğaltılmasını ele almaktadır. İlk matbaa MS 593 yılında Çin’de kurulmuş olup, ilk basılı gazete ise MS 700 yılında Çin’in başkenti Pekin’de uygulanmaya başlanmıştır. Ülkemizde de oldukça yaygın olan matbaa sektörü için vasıflı elemanları kurslarda yetiştirmeye devam ediyoruz. Esennyurt Mesleki Eğitim Merkezi bu alanda kalfa ve usta olmak isteyenler için baskı öncesi ve sonrası eğitimleri ile ofset, flekse, tifdruk baskı ile serigrafi ve tampon baskı eğitimleri yer almaktadır.

Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri: Türkiye’de en çok yapılan ve kazançlı mesleklerden biride güzellik ve saç bakım hizmetleri alanında olup, burada bay ve bayan kuaförü olmanız ve aynı zamanda kendi yerinizi açmanız mümkündür. Daha önceleri çıraklıktan kalfalığa şeklinde öğrenilen meslek eğitim sisteminde yapılan değişiklik ile çıraklığın bir anlamda bitmesine neden olmuştur. Şimdi ise kurslarda öğretilmekte ve belge verilmektedir. Bu alanda verilen eğitimlere bakmak gerekirse erkek berberliği ve kadın kuaförlüğü şeklinde ayrılmaktadır. Erkek kuaförlüğü kurslarında saç ve sakal kesimi ile şekillendirme ve saç boyama öğretilmektedir. Bayan kuaförlüğü ise yine aynı şekilde kesim, şekillendirme ve boyama ile güzellik salonlarının olmazsa olmazı makyaj eğitimleri yer almaktadır. Bayan kuaförleri için ayrıca el ayak, cilt ve vücut bakımı ile epilasyon, makyaj ve masaj teknikleri öğretilmektedir.

Motorlu Araçlar Teknolojisi:
Türkiye’de araç sayısı 20 milyona ulaştı, bunu söyleme nedenim yine çok kazançlı iş dallarından biri haline geldiğini göster içindir. Otomotiv teknolojisi kendi içerisinde bir çok alanda iş imkanı sağlamaktadır. Esenyurt Mesleki Eğitim Merkezi bu alanda ihtiyacınız olan eğitim ve belgeyi kazandırmaktadır. Motorlu araçlar teknolojisi alanında verilen eğitimlere özet şekilde bakalım.

Elektromekanikerlik: Bu alanda ele alacağımız ilk meslek elektromekaniker olup, iş makineleri haricinde tüm araçların arıza teşhis, bakım, onarım ve ayarlarının yapılmasını hedeflemektedir. Eğitimin ilk aşaması motor mekaniği ile başlamakta olup, devamında ise hareket iletim ve kontrol modülüne geçilmektedir. Bu aşamada ise kursiyerlere kavramalar ve vites kutuları ile şaft, diferansiyel ve akslar ile direksiyon sistemleri, ön düzen ve tekerlek, askı ve süspansiyon sistemleri yanı sıra fren sistemleri ve otomatik transmisyonlar hakkında eğitimler verilmektedir. Bir diğer modül ise yakıt ve ateşleme sistemleri olup, burada 3 ana konu dikkat çekmektedir. İlk olarak benzinli motorların yakıt ve ateşleme sistemleri ile başlanacak olup, ilerleyen derslerde dizel ve LPG kullanan araçların yakıt ve ateşleme sistemleri öğretilmektedir. Son modül araç elektriği üzeri olup, yine çok önemli eğitimlerin yer aldığı bu modülde akü ve elektrik tesisatı ile marş ve şarj sistemi ile aydınlatma ve uyarı sistemlerine dair eğitimler verilmektedir.

İş Makineleri Bakım Onarımı Binek araçların bakım onarımı kadar önemli bir diğer meslek ise iş makineleri bakım ve onarımı olup, Türkiye’nin her yerinde iş imkanınız bulunmaktadır. Bu mesleği seçenler yine 6 farklı modülde eğitime tabii tutulmaktadır. Modüllere bakacak olursak ilk olarak meslek resim ile başlamaktadır. Devamında ise iş makinelerinde kullanılan motorların mekaniği, hareket iletim ve kontrol sistemleri ile yakıt ve ateşleme sistemleri ve hidrolik-pnomatik eğitimleri verilmektedir.

Motosiklet Tamirciliği: son yıllarda kullanımında hayli artış görülen motosiklet ve elektrikli bisikletlerin bakım ve onarımını meslek edinmek isterseniz yine Esenyurt Mesleki Eğitim Merkezi motosiklet tamirciliği branşı ile çok özel bir meslek imkanı sunuyor. 5 Farklı modülde bol uygulamalı eğitimler verilmektedir.

Esenyurt Mesleki Eğitim Merkezi Nerede?
Aslında eğitim içerikleri ile ilgili daha fazla bilgi vermek isterdim ama maalesef fazla yazı olunca insanlar okumaktan sıkılıyor. Bu nedenle özet geçilmiş olup, şimdi ise en çok sorulardan biri olan kurumun nerede olduğuna bakmak istiyorum. Esenyurt geniş bir ilçe olmasına karşın bazı belirli yerlerle aradığını bulmak oldukça kolaydır. Esenyurt mesleki eğitim merkezi konum olarak belirtmek gerekirse Evren Sanayi Sitesinde yer almaktadır. Esenkent çıkışında geniş kapsamlı bir sanayi merkezi olup, aşağıda kurumun yeri haritada gösterilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir