Bilişim Teknolojileri

Özellikle 2000 yılında başlayan teknolojideki hızlı gelişim hayatında her alanında hissediliyor. Örnek vermeye kalksam o kadar çok örnek çıkar ki hangisinden başlasam bilemiyorum. Geçmişte liselerde ofis araçları olarak en çok daktilo öğretilirdi hele birde 10 parmak yazma alışkanlığın varsa adliyede bile istihdam imkanı bulunuyordu. Tabii ki bilgisayarın gelişmesi ve yaygınlaşması ile birlikte daktilo maalesef artık antika bir araç haline geldi. Bilgisayarın gelişmesi sadece daktilonun kullanımdan kalkmasına değil aynı zamanda bir çok yeni mesleğinde ortaya çıkmasını sağladı. Yine aynı şekilde yayılan İnternet ve İnternet siteleri, cep telefonu üçlüsü hayatı daha keyifli hale getirdiği söylenebilir. Bunların birleşiminden ortaya çıkan Bilişim Teknolojileri alanı geleceğin meslekleri olarak anılan eğitimleri içermektedir. Okullar yanı sıra ücretiz eğitim veren sanat ve meslek kurslarında bu eğitimlere ulaşabilirsiniz.

Teknoloji Eğitimleri

İsmek Bilişim Teknolojileri Alanı
Türkiye’nin en büyük sanat ve meslek edindirme kursları İsmek 32 alanda eğitim vermektedir. Onlardan biride Bilişim Teknolojileri olup, içerisinde yaklaşık 30 farklı eğitim seçeneği bulunmaktadır. 16 Yaş üzeri herkesin yararlanabildiği eğitimlere öncelikle liste halinde bakıp, devamında branşları irdeleyelim.

Bilişim Kursları

Bilgisayar Kullanımı
Bu alanın en çok tercih edilen branşlarından biri hiç şüphesiz bilgisayar kullanımı olmaktadır. Günümüzde 30 milyondan fazla İnternet abonesi olduğunu göz önünde bulundurursak hemen hemen her evde bilgisayar olduğu anlaşılır. İnsanların büyük bir bölümü İnternet amaçlı kullanırken çok ileri düzey bilgiye gerek olmayabilir. Fakat bilgisayarı meslek ve mesleki eğitimler amaçlı kullanmak istediğinizde ise konuya hakim ve mümkünse bu cihazı iyi bildiğinizi belgeleyen sertifika gerekir. O nedenle 160 saat sürecek olan bilgisayar kursu kesinlikle önerilen branşlar arasında yer almaktadır. Eğitimi verilen modüllere baktığımızda işletim sistemi (Windows) temelleri ile başlayarak İnternet ve E-Posta Yönetimi, Kelime İşlemci (Ofis Programları), Elektronik tablolama ve sunu hazırlama gibi eğitimler olduğu görülmektedir.

Görme Engelliler İçinde Bilgisayar Eğitimi Bulunuyor: 1996 Yılında eğitim öğretim faaliyetlerine başlayan İsmek (İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi) öylesine gelişti ve örnek alınır hale geldi ki kursları tüm insanlara hitap eder hale gelmiştir. Kayıt sayfasında girdiğinizde sizde T.C yada yabancı uyruklu şeklinde seçim yapmanız istenmektedir. Sadece İstanbul’da yaşayanlar ile sınırlı kalmadan aynı zamanda yabancı vatandaşlar içinde eğitimler içeriyor. Eğitimlerden yararlanmak için insan olmanız yeterlidir. Engelli olsanız bile size özel eğitimler olduğunu görürsünüz. Onlardan biride görme engelliler için bilgisayar kullanımı kursu İstanbul’da 3 farklı ilçede (Arnavutköy, Fatih, Ümraniye’de) eğitim veren İsmek Engelliler Merkezi 368 saat sürecek olan kurslarda görme engelli kardeşlerimize ekran okuma programından yararlanılarak Bilgisayar kullanmayı öğretmektedir. Aynı zamanda engelli kardeşlerimiz için Web Tasarım dahil bir çok mesleki eğitim bulunmaktadır.

Ofis Programları Kullanımı
Bilgisayar ile yapılabilecek işlemlerin başında İnternet ve dosyalama işlemi gelmektedir. Özellikle firmalarda en çok yapılan işlemler genelde Microsoft Office (Word, Excel) gibi ofis programları ile yapılmaktadır. Bilgisayar kullanmayı bilen her insan bu tür yazılımları temel düzeyde olsa kullanabilmektedir. Fakat ileri düzey ve pratik işlemler yapmanız gerektiğinde ise bu tür eğitimlerden mutlaka yararlanmalısınız.

Bilgisayar Sistem Bakım Onarım
Henüz bu cihazlar yeterince popüler olmadığı zamanlarda en popüler mesleklerden biride televizyon tamircileri olduğu söylenebilir. Tabii ki bilgisayarların çoğalması ile birlikte problemleri arttı ve bu alanda hizmet verecek insanlara ihtiyaç duyulmaya başlandı. Bilgisayar bakım, onarım, kurulum, ayarlama gibi yetenekleri olan insanlar teknik servis olarak Türkiye’nin her yerinde istihdam edilmektedir. Sizde bunlardan biri olmak isterseniz İsmek Bilgisayar Sistem Bakım Onarım kurslarından ücretsiz yararlanabilirsiniz. 144 Saat sürecek olan eğitimlerde işletim sistemlerinin kurulumu, ayarlaması, driver kurumları ile aynı şekilde en sık karşılaşılan sorunlar ve çözümüne yönelik eğitimler verilmektedir. Yani donanım kaynaklı ortaya çıkan sorunlar ve çözümünü gerçekleştirebilirsiniz.

Web Tasarım
Bilgisayar ile İnternet’in bütünleşmesi ile ortaya çıkan bir alan İnternet Siteleri günümüzde önemli bir ticaret kaynağı haline gelmiş olan bu alanda yer almak isterseniz ilk basmanız gereken basamak Web Tasarım olmalıdır. Bu işin temeli ve olmazsa olmazı eğitimleri göreceğiniz İsmek Web Tasarım kursu 192 saat sürecek kurslardan oluşmakta olup, eğitimler genelde HTML (işaretleme dili) yanı sıra sitelerin yapılandırmasını sağlayan CSS stil dili ve sitelerin yayınlanmasını, ulaşılmasını sağlayan Hosting ve Domain bilgileri öğretilmektedir.

İnternet Programcısı
Web Tasarım kurslarında bu işe ilk adımı atan kursiyerler HTML ile İnternet sitelerinin temelini öğrenmiş olur. Edindiği bilgiler ile statik İnternet siteleri tasarlasa da hayal ettiği özellikleri yansıtması mümkün değildir. İstediğiniz özellikleri içeren İnternet sitesi yapabilmek için mutlaka yazılım dillerinden biri (PHP yada ASP) bilginiz olması gerekir. İnternet Programcısı yada eski adıyla Web Programlama kursunun amacı sizlere Web Programlama dilini öğretmektedir. Fakat burada bazı gereksinimler olup, öncelikle Web Tasarım branşına katılmış ve başarılı olmuş olmanız gerekir. Yazılım dili olarak en sık kullanılan PHP ve Veri Tabanı olarak ise MySQL öğretilmektedir.

Blog Web Sitesi Yapımı ve Bloggerlik
Sosyal medya araçlarının kullanımının neden bu kadar yaygın olduğunu araştırırsanız insanların paylaşım hevesi olduğunu görürsünüz. Facebook gibi mecralar ortaya çıkmadan önce forum siteleri çok yaygın bir şekilde kullanılırdı. İnsanlar açık olan kategorilerde sevdikleri konuları paylaşır, insanların bilgilenmesini sağlardı. Bu hevesini daha ileri götüren insanlar İnternet sitesi yapmayı öğrenir, yada kodlama vs ile uğraşmak istemeyenler ise Blog dediğimiz sistemlerden yararlanarak Blogger olmaktadır. 2 Dakika gibi kısa bir sürede oluşturacağınız bu sistemler için herhangi bir ücret ödemezsiniz. Blogspot ve WordPress firmalarının sağladığı Bloglar en çok kullanılanlar arasında yer almakta olup, hemen bilgi paylaşımına geçebilirsiniz. Blog Web Sitesi Yapımı ve Bloggerlik kursunda bu işi daha iyi yapmayı öğrenirsiniz.

Google Seo
Kelime olarak biraz yabancı gelmektedir. SEO (Search Engine Optimization) yine çok anlaşılır olmadı sanırım. Türkçesi İnternet sitelerinin başta Google olmak üzere arama motorlarına uygun şekilde optimize edilmesidir. Daha anlaşılır şekilde açıklamak gerekirse Google’nin kriterlerine uymak için sitelerde yapılması gerekenleri bilen, yapan, yaptıran kişiye Seo Uzmanı denmektedir. Yani başarılı bir İnternet sitesi yapabilmek için HTML yada PHP bilmek yetmez aynı zamanda analist olmak gerekir. Sitelerin en önemli unsuru olan içerikler girilirken Seo kriterleri göz önünden bulundurulmalıdır. Örnek sitenize ekleyeceğiniz içerik kopya ve spam olmamalı mutlaka size ait ve benzersiz olmalıdır. Aynı şekilde içerikte bazı kelimeler çok fazla %4’ün üzerine çıkmamalıdır. Örnek bu sayfada hedef kelime olan Bilişim Teknolojileri %4 ve üzeri olursa spam yapma riski ortaya çıkmaktadır. Bu benzer yaklaşık 200 kriter bulunmaktadır. Bunları öğrenmek ve Google’de sitenizin ilk sayfada çıkmasını sağlamak için mutlaka Seo eğitimlerinden yararlanmalısınız. Aynı şekilde Seo alanında bilgi veren, deneyimlerini paylaşan Seo Uzmanlarının önerilerine göz atmalısınız. Onlardan biride Webmasteryolcu olarak bilinir ve kişisel sitesi http://www.mustafagovercin.com takip edebilirsiniz.

Android ile Mobil Programlama
Bilişim Teknolojileri alanında aktaracağım son branş bilgisi son yıllarda hızla artan mobil teknoloji olup, özellikle akıllı telefonların yaygınlaşması ile birlikte İnternet mecrası daha çok mobil cihazlara göre şekillenmeye başladı. En çok kullanılan mobil işletim sistemi Android uyumlu program yapmak ve İnternet sitelerini mobil cihazlara uyumlu hale getirmek için Android ile Mobil Programlama kurslarına katılabilirsiniz.

Değerli arkadaşlar daha fazla branş bilgisi paylaşmak isterdim ama kelime sayısı arttıkça sayfa yavaşlıyor. Sayfanın ağırlaşması siz değerli ziyaretçileri sıkacaktır. O nedenle İsmek Bilişim Teknolojileri alanında ücretiz verilen kursları daha detaylı incelemek için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz. https://www.istanbulkurslari.com/egitim/bilisim-teknolojileri/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir