BELTEK 2019-2020 Kurs Kayıtları 2 Eylül’de Başlıyor.

Ankara’da ücretsiz kurs denince ilk akla gelen kurumlardan biri BELTEK (Ankara Büyükşehir Belediyesi Teknik Eğitim Kursu) 2 ve 3 aylık hızlandırılmış kursları ile isteyen herkesi ücretsiz meslek sahibi yapmaya devam ediyor.

Beltek 2019-2020 Kayıtları Ne Zaman Başlıyor?

22 Nisan’da tamamlanan 2018-2019 kayıtları ile birlikte BELTEK çalışanları yaz tatiline girmiştir. Yeni dönem yani 2019-2020 kayıtları ise 2 Eylül 2019 tarihinde başlayacaktır. Bu tarihi not ederek, kayıt için geç kalmamaya özen göstermelisiniz.

Adres: Gazi Üniversitesi Merkez Yerleşkesi Teknoloji Fakültesi B Blok Giris Kat 06500 Teknikokullar / ANKARA 

Telefon: 0312 202 34 71

Beltek Kayıtları Nasıl Yapılır?

Beltek kayıt tarihlerini gördüğümüze göre şimdide kurs başvurusunun nasıl yapılacağına, nelere dikkat edilmesi gerektiğine bakalım. Öncelikle kayıtların 2 aşamalı yapıldığını belirtmek istiyorum. İlk aşama başvurunuzu İnternet üzerinden yapmalısınız. Bunun için aşağıda yer alan bağlantıyı kullanmanız gerekiyor. Tabii ki bu bağlantı sadece kayıt tarihlerinde geçerli ve aktif olduğunu belirtmek istiyorum.

https://www.beltek.gazi.edu.tr/PreRegistration/Home/FirstStep

Vermiş olduğum bağlantıya tıkladığınızda SSL hatası alabilirsiniz. Chrome kullanıcıları bu uyarıyı aşmak için sayfanın alt kısmında yer alan Gelişmiş butonuna tıklayarak devamında www.beltek.gazi.edu.tr sitesine ilerle (güvenli değil) kısmına tıklamaları gerekir.

1 Bağlantıya tıkladığınızda sistem sizden ilk olarak öğrenim durumu ve doğum tarihi bilgilerinizi isteyecektir. Buradan gerekli bilgileri seçerek İleri butonuna tıklayabilirsiniz. İlk aşamada bu bilgilerin isteme nedeni sistem sizin yaşınız ve mezuniyet durumunuza uygun kursları gösterecek olması ile alakalıdır. Mezuniyet durumu ve yaşınızı hatasız girmeye özen gösterin. Ben size örnek vermek adına lise mezunu olarak seçim yapıyorum. Doğum tarihimi ise 1999 olarak seçeceğim.

Beltek Kursları kayıt formu

Tercih Edebileceğiniz Eğitimleri Göreceksiniz

2 İlk aşamayı geçtikten sonra sistem sizin yaşınız ve mezuniyet durumunuza göre tercih edebileceğiniz kursları listeleyecektir. Ben mezuniyeti Lise seçtiğim için uzun bir eğitim listesi seçeneği ile karşılaştım. İlköğretim ya da ilkokul seçmiş olsaydım listede sanırım daha az eğitim seçeneği ile karşılaşacaktım.

Seç Butona Tıklayarak, Eğitim Seçiniz

Açılan listede katılmak istediğiniz eğitimi bularak hemen karşısında yer alan Seç butonuna tıklamanız gerekir. Ben örnek vermek adına Bilgisayar Kullanımı branşını seçtim ve gerekli butona tıklayarak sonraki aşamaya geçiyorum. Sonraki aşamada kurs, gün ve saatlerini göreceğiz.

Eğitimler

Kurs Gün ve Saatlerini İncele, Tercih Yap

3Seçtiğimiz eğitimin kurs gün ve saatlerini görebileceğimiz aşamaya geldik, eğitimler sadece hafta içi akşam 18:00 ile 21:00 arası ve hafta sonu olduğunu belirtmeliyim. Hafta içi gündüz Üniversite öğrencileri eğitim gördüğü için kurs olmuyor. Tercih ettiğim branş için 4 farklı sınıf olacağını gördüm. Her birine 20 kontenjan ayrılmış ve hemen yanında ön kayıt, kesin kayıt yapan sayısını görüyorum. Aynı şekilde Kayıt ol butonu bulunuyor. Size uygun günleri seçerek kayıt ol butonuna tıklayınız.

Ön kayıt
Başvurunuzun ilk aşamasını burada tamamlamış olursunuz.

Kişisel Bilgilerinizi Girin, Onaylayın

4Bize uygun gün ve saatleri seçtikten sonra sistem şimdide bizden kişisel bilgilerimizi istiyor. İlk olarak Türkiye Cumhuriyeti, KKTC ya da yabancı ülke vatandaşı iseniz bunu seçmeniz gerekiyor. Yabancı ülke vatandaşları T.C. kimlik numarası kısmına YUEM numarası girmeleri gerekir. Bu aşamada bizden istenen bilgiler T.C. Kimlik numarası, adı, soyadı, doğum tarihi ve cep telefonu numaramız olacaktır. Bilgileri doldurarak Bilgilerimi Kontrol Et Butonuna tıklayınız.

Kişisel bilgiler
Kursiyere ait kişisel bilgilerin girilmesi

Kontrol sonrası formun altında sizden ek bilgiler istenecektir. Onları da doldurarak Yukarıda belirttiğim bilgilerin doğruluğunu onaylarım. Yazısının yanında yer alan kutucuğu işaretleyin ve Devam Et butonuna tıklayınız.

3 Gün İçerisinde Başvurunuzu Onaylatmak Gerekir

5Evet, arkadaşlar başvurumuzun son aşamasına geldik ve bizi aşağıda yer alan bilgilendirme metni karşılıyor.

Yapılan bu Ön Bilgi Giriş İşlemi ,Kesin Kayıt anlamına gelmemektedir.

Kesin kayıt işlemi için en son mezun olduğunuz okulu gösteren bir belge ve nüfus cüzdanı fotokopisi ile Gazi Üniversitesi Merkez Yerleşke BELTEK kayıt bürosuna bizzat başvurunuz.

Kesin kayıt işlemi,ön bilgi giriş işlemi yapan adaylar arasından kurs kontejan sayısı nispetinde yapılır.

Bu yüzden ön bilgi girişinden sonra kesin kayıt yaptırmak için BELTEK Kayıt Bürosuna bir an önce başvurmanız önemle tavsiye olunur.

xx.xx.xxxx Tarihinde kesin kayıt yaptırmadığınız taktirde ÖN BİLGİ GİRİŞ İşleminiz iptal edilir.

Evet, arkadaşlar çevrimiçi başvuruyu yaptığınız anda 3 gün içerisinde BELTEK kayıt bürosuna yanınızda nüfus cüzdanı fotokopisi ve son mezun olduğunuz okulu gösteren belge ile gitmelisiniz. 3 Gün içerisinde gitmemeniz halinde başvurunuz iptal edilecektir.

Gazi Üniversitesi BELTEK Nedir?

Birçok insan BELTEK markasını ilk defa duymuş olabilir. Bu nedenle biraz kurum hakkında bilgi vermek istiyorum. BELTEK açılımı (Ankara Büyükşehir Belediyesi Teknik Eğitim Kursları) olup 1999 yılında kurulmuştur. Eğitimlerini ilk günden itibaren Gazi Üniversitesi işbirliği ile Gazi Üniversitesi yerleşkesinde gerçekleştirmektedir. Avantaj gibi görünse de maalesef Ankara il merkezi dışında yaşayanlar için dezavantaj diyebiliriz. Çünkü ulaşım zor olduğu için kurslardan yararlanan sayısı azalıyor. İstanbul’da benzer uygulama olan İSMEK (İstabul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi) tüm ilçelerde 200’den fazla kurs merkezi ile hizmet vermektedir.

Tanıtım Videosuna Göz Atmak İster misiniz?
Aşağıda yer alan bağlantıya tıkladığınızda Youtube üzerinden kurumun tanıtım videosuna göz atabilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=fsIZL8KYaH4

BELTEK Kurslarından Kimler Yararlanabilir?

Bu tür kurslar belirli yaş düzeyine hitap etmektedir. Bu nedenle alt yaş sınırı bulunmaktadır. 17 Yaş ve üzeri olmanız gerekir. Bunun dışında Ankara’da yaşıyor olmalı ve ulaşım sıkıntınız olmaması gerekir. Kurslardan Türkiye Cumhuriyeti ve yabancı ülke vatandaşları özgürce yararlanabilir.

Eğitimler Ne Kadar Sürüyor?
Kurs sürelerinde de diğer kurumlara göre ciddi farklılıklar bulunuyor. Eğitimler sadece 2 ve 3 aylık eğitimlerden oluşuyor. Normalde saatlik olur, burada 2 ve 3 aylık olarak ayrılıyor.

Kurslar Hafta içi (Akşam) ve Hafta Sonu Gündüz Gerçekleşiyor

Birçok insan öğrenim gördüğü ya da çalıştığı için kurslara katılması zor oluyor. BELTEK bunun için hafta içi akşam ve hafta sonu gündüz kursları gerçekleştirmektedir. Hafta içi sadece akşamları 18:00 ile 21:00 saatleri arasında eğitim verilmektedir. Yani hafta içi gündüz eğitimleri bulunmuyor. Bunun nedeni hafta içi gündüzleri üniversite öğrencilerinin öğrenim görmesi görmesi ile alakalıdır. Hafta sonu ise sabah ve öğlen grupları bulunmaktadır. Sabah grubu 09:00 ile 12:00 arası olup, öğlen grupları ise 13:00 ile 16:00 arasında eğitim alabilmektedir.

Türkiye’de Bir İlk Ücretsiz Servis Uygulaması Bulunuyor

Eğitimlerin üniversitede olması birçok avantajı da beraberinde getiriyor. Hafta içi akşam eğitimlerine katılan kursiyerler akşam evlerine giderken Gazi Üniversitesi ücretsiz servislerini kullanabilir. Servisler Kızılay ve Ulus istikametine doğru ücretsiz taşıma hizmet vermektedir.

BELTEK Branş Listesi

10 Farklı Alan Bulunuyor

BELTEK kursları ve kayıtları ile ilgili detayları gördükten sonra şimdi birazda eğitimlerine bakalım. Öncelikle 10 farklı alanda eğitim verdiğini belirtmeliyim. Eğitimi verilen alanları aşağıda yer alan görselden inceleyebiliriz. Şimdi dilerseniz alanların içerisinde yer alan Branşlara göz atalım.

Kurs Detayları
Alan Bilgisi

BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ: Günümüzde olmazsa olmazlardan biri haline gelen Bilgisayar hayatın her anında yaygınlaşmaya devam ediyor. Bilgisayar öğrenmek isteyenler için Bilgisayar Kullanımı, bu cihazları tamir etmek için Donanım, ayrıca Otomasyon Sistemleri ve Haberleşme Sistemleri gibi eğitimleri bulunmaktadır.

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ: Bilgisayar ve teknolojinin bir araya gelmesi ile birlikte Bilişim Teknolojileri günümüzde çok önemli mesleklerden biri haline geldi. Çok geniş bir alan olan Bilişim Teknolojilerinde özellikle Webmaster olmak isteyenlerin ihtiyaç duyacağı her imkân bulunuyor. Web Tasarım yanı sıra açık kaynak kod olarak da bilinen ve kullanımı hayli yaygın olan PHP ile Web Programlama ve Microsoft tarafından geliştirilmiş olan ASP.NET ile Web Programlama eğitimleri yer almaktadır. Photoshop ve Flash ile Grafik ve Animasyon yönünüzü geliştirebilirsiniz. Görsel Programlama alanında eğitim almak isterseniz ise C#.NET, Visual Basic.NET ve C++ BUILDER tercih edebileceğiniz eğitimlerden biridir. Aynı şekilde SQL Server ve Access ile Veri Tabanı Programlama eğitimi alabilirsiniz.

ELEKTRİK – ELEKTRONİK: Türkiye’de çalışma konusunda çok şanslı olduğumuz söylenebilir. Çünkü binlerce iş alanı olup, bir biri bir birinden kazançlıdır. İşte bol kazançlı alanlardan biri daha elektrik – elektronik bu alanda meslek edindiğinizde ömrünüzün sonuna kadar rahat edersiniz. Örnek vereceğimiz eğitimlerden biri Elektrik Tesisatçılığı bunun dışında evlerimizin ihtiyacı olan Elektrikli Cihazların Bakım ve Onarımı ile Elektrikli Kumanda Teknikleri ve kısa adı PLC olan Programlanabilir Mantık Denetleyiciler yine bu alanda öğretilmektedir.

İNŞAAT TEKNOLOJİLERİ: Diğer kurslarda olmayan bir alan inşaat teknolojileri günümüzde kentsel dönüşümün başlaması ile çok önem kazandığını söyleyebilirim. Bu alanda tercih edebileceğiniz eğitimlere bakacak olursak Bilgisayar Destekli Mimari Çizim, Beton ve Zemin Laboratuvarcılığı ile bilgisayar destekli Çelik Yapı Teknik Ressamı ve Topoğrafya Alet Operatörlüğü gibi eğitimler bulunmaktadır.

AĞAÇ İŞLERİ: Allah’ın nimetleri o kadar işimize yarıyor ki saymakla bitmez. Örnek vermek gerekirse ağaçtan elde edilen ahşap malzeme ile onlarca iş ve meslek alanı ortaya çıkmaktadır. BELTEK ağaç işleri alanında yine birçok kurs seçeneği bulunmaktadır. Başta Ahşap Hediyelik Eşya Yapımı olmak üzere Ahşap Heykel ve Doğal Şekil Oyma, Model Gemi, Oyuncak ve Müzik Aletleri yapımına kadar birçok Branş seçeneği bulunmaktadır.

METAL TEKNOLOJİLERİ: Türkiye’de ahşap kadar metal sanayi de önemli iş ve meslek dallarını oluşturmaktadır. BELTEK metal teknolojileri alanında özellikle kaynakçılık eğitimleri ön plana çıkmaktadır. Örtülü Elektrod Ark, Oksi-Gaz, Gazaltı, Argon ve Petrol Boru Hattı ve Doğalgaz kaynakçılığı gibi alanlarda eğitim alabilirsiniz.

MAKİNE TEKNOLOJİLERİ: BELTEK kurslarında en fazla Branşı bulacağınız alanlardan biri Makine Teknolojileri imalat, otomotiv, tesisat ve iklimlendirme ile tasarım alanlarında yaklaşık 20 farklı eğitim seçeneği bulunmaktadır. Ankara’da CNC Operatörü olmak isteyenlerin ilk tercihi olan BELTEK aynı zamanda otomotiv elektrik ve elektroniği, hidrolik ve pnomatik ile temel motor ve motor ayarları eğitimi vermektedir. Aynı şekilde bilgisayar destekli 3 boyutlu tasarım (3DS – MAX ) ve bilgisayar destekli imalat olanağı sunan Master Cam eğitimleri yer almaktadır. CATIA, CAD-I ve SOLIDWORKS gibi birçok gelişmiş eğitim seçeneği sizi bekliyor.

KİŞİSEL GELİŞİM: Hangi eğitim kurumu olursa olsun en çok tercih edilen alanlardan biri olan kişisel gelişim çünkü insanlar günlük ve iş hayatında ihtiyaç duyacakları gelişimleri bu alanda sağlamaktadır. Mesleki eğitimlerinde yer aldığı bu alanda ön muhasebe ve bilgisayarlı muhasebe eğitimleri alabilirsiniz. Aynı şekilde insan kaynakları yönetimi, büro yönetimi, dış ticaret uygulamaları ile Corel Draw ile Grafikerlik eğitimleri bulabilirsiniz.

SAĞLIK: Son yıllarda en çok tercih edilen alanlardan biri haline gelen sağlık eğitimleri sizlere ilk yardım ve iş kazaları ile hasta bakımı ve yaşlı hizmetleri alanında eğitim seçenekleri sunmaktadır.

YABANCI DİL: Aslına bakarsanız Beltek Yabancı Dil alanı diye bir eğitim bulunmuyor. Ben sizleri bilgilendirmek için bu satırı ekliyorum. Yukarıda yer alan eğitimlerden herhangi birine katıldığınızda kurs sonunda sınava tabii tutulursunuz. Sınavdan 81 ile 100 arası bir puan almanız halinde Beltek İngilizce kurslarından eğitim alma hakkı elde edersiniz. Bunun dışında Beltek yabancı dil eğitimi diye herhangi bir seçenek bulunmuyor.

Beltek Kursları Ücretli mi?

En çok merak edilen hususlardan biri de eğitimlerin ücretli olup, olmadığıdır. BELTEK Kursları Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanan eğitim hizmeti olduğu için ücretsizdir. Fakat bir defaya mahsus 20 TL gibi sembolik bir kayıt ücreti alınabilir. Eğitimi başarıyla ve devamsızlık sınırını aşmadan tamamlayanlar Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika alırlar. Yeterince başarı elde edemeyenler ise katılım belgesi alır.

Devamsızlığı Alışkanlık Haline Getirenlere 50 TL Ceza

Birçok kursta olduğu gibi devamsızlık Beltek kurslarında da önemli bir sorun olup, bunun önüne geçmek için %10 devamsızlık sınırı getirilmiştir. Bu sınırı aşan kursiyerler 50 TL ceza ödemektedir.

BELMEK Kursları da Ücretsiz İncelediniz mi?

Dikkat ettiyseniz Beltek kurslarında hiç el sanatları ya da hobi alanında eğitim olmadığını görürsünüz. Çünkü bu tür kursları Belmek‘te bulacaksınız. Kısa adı BELMEK olan Ankara Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları Ankara’da onlarca farklı noktada şubeleri bulunmaktadır. 1994 yılından beri hizmet vermektedir.. Eğitimleri daha çok el sanatları üzerine olup, yaklaşık 30 farklı Branşta eğitim seçeneği bulunmaktadır. BELMEK Kursları ile ilgili hazırladığımız sayfaya aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. https://kurslar.gen.tr/belmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir